• norsk
    • English
  • English 
    • norsk
    • English
  • Login
View Item 
  •   Home
  • Master- og hovedoppgaver / Master thesis
  • Master i innovasjon og næringsutvikling
  • View Item
  •   Home
  • Master- og hovedoppgaver / Master thesis
  • Master i innovasjon og næringsutvikling
  • View Item
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Offentlige kunnskapsorganisasjoner – en kilde til regional næringsutvikling? : En studie av offentlige kunnskapsorganisasjoners ringvirkninger for innovasjon og næringsutvikling

Jakola, Marie
Master thesis
Thumbnail
View/Open
INN3032 9 Masteroppgave Jakola mai 2017.pdf (1.585Mb)
URI
http://hdl.handle.net/11250/2455090
Date
2017
Metadata
Show full item record
Collections
  • Master i innovasjon og næringsutvikling [63]
Abstract
Det er i dag en pågående politisk debatt om hvor offentlige kunnskapsorganisasjoner skal lokaliseres i Norge. Spørsmålet er om organisasjonene skal samles i storbyene eller fordeles utover hele landet for en mer balansert regional utvikling. Formålet med denne studien er å få et innblikk i om offentlige kunnskapsorganisasjoners lokalisering i mindre regioner kan ha en betydning for den regionale utviklingen, og betingelsene knyttet til dette.

Gjennom et kvalitativt casestudie av Nasjonal Kommunikasjonsmyndighet i Lillesand, Kystverket i Ålesund og Sykehusinnkjøp HF i Vadsø, har jeg besvart problemstillingen: Hva betinger de regionale ringvirkningene av offentlige kunnskapsorganisasjoners (om)lokalisering?

Positive ringvirkninger forutsetter at det er en viss kunnskapsoverføring mellom de offentlige kunnskapsorganisasjonene og det regionale næringslivet. Dette diskuteres med utgangspunkt i to teoretiske tilnærminger til problemstillingen; strukturorientert og menneskeorientert. Gjennom den strukturorienterte tilnærmingen har jeg sett på de forretningsmessige relasjonene mellom organisasjonene og det regionale næringslivet. Dette innebærer ulike samarbeidsnettverk som klynger og regionale innovasjonssystemer. Gjennom den menneskeorienterte tilnærmingen har jeg fokusert på de mer personlige relasjonene mellom menneskene i det regionale arbeidsmarkedet, og hvordan disse bidrar til å styrke regionale kunnskapsmiljøer.

Analysen tar utgangspunkt i empiri innhentet av semi-strukturerte intervjuer, samt sekundærdata i form av offentlige rapporter, og avdekker at lokaliseringen av offentlige kunnskapsorganisasjoner er betydningsfull for den regionale utviklingen. Først og fremst med tanke på kunnskapsmessige ringvirkninger, men også i form av attraktive arbeidsplasser og forsterket omdømme. Dette avhenger dog av det allerede eksisterende næringslivet i regionen; blant annet arbeidsmarkedets størrelse og dynamikk.
Publisher
Høgskolen i Innlandet - Lillehammer

Contact Us | Send Feedback

Privacy policy
DSpace software copyright © 2002-2019  DuraSpace

Service from  Unit
 

 

Browse

ArchiveCommunities & CollectionsBy Issue DateAuthorsTitlesSubjectsDocument TypesJournalsThis CollectionBy Issue DateAuthorsTitlesSubjectsDocument TypesJournals

My Account

Login

Statistics

View Usage Statistics

Contact Us | Send Feedback

Privacy policy
DSpace software copyright © 2002-2019  DuraSpace

Service from  Unit