• norsk
    • English
  • English 
    • norsk
    • English
  • Login
View Item 
  •   Home
  • Master- og hovedoppgaver / Master thesis
  • Master i spesialpedagogikk - rådgivning og endring
  • View Item
  •   Home
  • Master- og hovedoppgaver / Master thesis
  • Master i spesialpedagogikk - rådgivning og endring
  • View Item
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

En problematisering av sider ved normalitetsideologien ved hjelp av Erving Goffmans stigmatiseringsteori og Julia Kristevas perspektiv på sårbarhet og annerledeshet.

Adem, Warda Ismael Mohamed
Master thesis
Thumbnail
View/Open
Masteroppgave 2018 - En problematisering av sider ved normalitetsideologien ved hjel 368575_1_1.pdf (493.6Kb)
URI
http://hdl.handle.net/11250/2602913
Date
2018
Metadata
Show full item record
Collections
  • Master i spesialpedagogikk - rådgivning og endring [47]
Abstract
Kan vi finne likheter i ulikhetene våre? Hvilken betydning har holdningene våre for møte med annerledeshet? Er sårbarhet en svakhet som kun assosieres med funksjonshemmede mennesker? Kan teoretiske modeller og forståelsesrammer gi svar på hva funksjonshemning er og hvilke utfordringer disse menneskene møter i samfunnet? Disse refleksjonene oppsummerer noen av diskusjonene i denne masteroppgaven.

Å redegjøre for begrepet funksjonshemning, avhenger av hvilke teoretiske modeller vi velger å bruke. Denne masteroppgaven vil problematisere begrepet funksjonshemning, uavhengig av hvilke teoretiske modeller som ligger til grunn for vår forståelse av funksjonshemning. Denne masteroppgaven forsøker ikke å løse funksjonshemning som et samfunnsproblem med velferds politiske disiplinering og kontroll. Hovedfokuset på denne masteroppgaven er å bevege blikket fra politikk og velferd og over på meningsfyllende diskurser om møte med sårbarhet, annerledeshet og den Andre.

Formålet med denne masteroppgaven er å utforske hvorfor vi skaper holdninger og kategorier i møte med «det mangelfulle mennesket», altså det funksjonshemmede individet. Hva innebærer det å være mangelfull? Kan mennesket på noen måte bli normal, hel og tilstrekkelig i et mangfold av ulikheter? I forsøk på å finne noen svar disse refleksjonene, vil problematisering av funksjonshemning være relevant. Det vil være viktig å se sammenhengene mellom språklige dikotomier, kategorier, stigmatisering og mellommenneskelige relasjoner i møte med funksjonshemning.

Masteroppgaven problematiserer normalitetsideologiens manglende fokusering på begrepene sårbarhet, annerledeshet og stigmatisering. Funksjonshemningsbegrepet i normalitetsideologien ser ut til å ha en uklar definering fordi ideologien mangler å berøre slike sentrale begreper. På bakgrunn av dette vil dette prosjektet vise problematiseringer som ikke er tydelig fremstilt og diskutert i normalitetsideologien. Denne oppgaven har derfor valgt Kristevas teoretiske tilnærming og Goffmans stigmatiseringsteori som grunnlag for problematisering av normalitetsideologien.

Denne masteroppgaven er en teoretisk oppgave, med redegjørelse for Goffmans og Kristevas teori. Oppgaven skal vise kritisk refleksjoner av teoriene som er brukt. Utvalget av litteratur er på bakgrunn av dette, spesifikt valgt ut slik at oppgavens todelte problemstilling kan besvares.
Publisher
Høgskolen i Innlandet

Contact Us | Send Feedback

Privacy policy
DSpace software copyright © 2002-2019  DuraSpace

Service from  Unit
 

 

Browse

ArchiveCommunities & CollectionsBy Issue DateAuthorsTitlesSubjectsDocument TypesJournalsThis CollectionBy Issue DateAuthorsTitlesSubjectsDocument TypesJournals

My Account

Login

Statistics

View Usage Statistics

Contact Us | Send Feedback

Privacy policy
DSpace software copyright © 2002-2019  DuraSpace

Service from  Unit