Mindfulness for militære veteraner som lider av PTSD
Bachelor thesis
Permanent lenke
http://hdl.handle.net/11250/195883Utgivelsesdato
2014Metadata
Vis full innførselSamlinger
Sammendrag
Bakgrunn: Veteraner står i fare for å få Posttraumatisk stresslidelse (PTSD) ved gjentatte eksponeringer for traumer. I de senere år har det i Norge vært stadig fokus på veteraner som har fått slik lidelse men som ikke har fått oppfølgningen som de kanskje burde hatt. Mindfulness har også blitt veldig populært og er nå ofte å se i ukeblader, bokhandler og i medisinske blader.
Hensikten: Vi ønsket å se om mindfulness kunne være et mulig hjelpemiddel for sykepleiere i behandling av veteraner som har fått PTSD etter traumer i utenlandstjeneste. Vi har undersøkt litteraturen med hensikt å finne empiri for effekt ved bruk av mindfulness samt om det lar seg gjøre for sykepleiere å benytte dette i forhold til de ansvar en sykepleier har.
Metode: Det har blitt utført en litteraturstudie med et hermeneutisk fenomenologisk design hvor vi har forsøkt å forstå fenomenene mindfulness og PTSD i sammenheng med veteraner og traumer. Vi har gjennomgått store mengder vitenskapelige artikler for å få en oversikt over feltet, og prøvd å sette det sammen med problemstillingen vår.
Resultat: Vi har funnet at mindfulness kan ha god effekt mot PTSD spesielt som en tilleggsbehandling til andre eksisterende behandlingsmetoder som Mindfulness-Basert Kognitiv Terapi. Mindfulness kan fungere godt som et sykepleieverktøy med noen krav til ekstra oppfølgning ut over kursvarighet. Det kommer også fram at veteraner bør få tilgang til opplæring i mindfulness når i tjeneste eller eventuelt som en pakke ved avsluttet karriere for å stå bedre rustet til å takle stress.
Konklusjon: Vi mener det er grunn til å si at mindfulness kan fungere som behandling og tilleggsbehandling ved PTSD hos veteraner, og at sykepleiere kan benytte mindfulness som metode. Til tross for dette, ser vi at det er behov for mer forskning på området, med hensiktsmessige design og med kontrollgrupper, da veldig mye av forskningen vi fant hadde mangler eller rapporterte mangler. Vi ser at det helt klart trenges mer forskning i Europa og Norden på dette området da det kan være store forskjeller i forhold til USA. English abstract: Background:
Veterans are at risk of developing Posttraumatic stress disorder (PTSD) from
being exposed to traumas at several occasions. In recent years Norway has
increasingly
focused on
veterans
who have received such disorder but have not been followed up as they
perhaps should have. Mindfulness has now become quite popular and is now often seen in
magazines, bookstores and medical leaves.
Objectives
:
We wanted to see if mindfulness could be a
potential tool for nurses in treating
veterans who received PTSD after trauma
during
international operations. We examined the
literature on purpose of
finding
empirical evidence for efficacy of mindfulness and if it
possible for nurses to use this in relation to the responsibility of
nurses
.
Method:
It has been performed a literature study with a hermeneutic phenomenological
design where we have tried to understand the phenomena
mindfulness and PTSD in the
context of veterans and trauma. We have undergone
significant amounts of scientific articles
to get an overview of the field and chosen the ones that are the most relevant to our problem.
Results:
We found that mindfulness can
have good effect
s
against PTSD especially as an
adjunct to other existing therapies like Mindfulness
-
Based Cognitive Therapy. Mindfulness
can work well as a nursing tool with
some
requirements for additional monitoring over the
course duration. It also appears that veterans should have access to training in mindfulness
when in service or possibly as a package at the end of career to be better equipped to cope
with stress.
Conclusion:
We believe there is reason to say that mindfulness can work as therapy and
adjunctive therapy of PTSD in veterans, and that nurses can use mindfulness
as a method.
Despite this, we see that the
re is a need for more research o
n this area, with appropriate
design and control groups, as
a lot of research we found was missing or reported missing.
We see
that
Europe and the Nordic countries
should do more research on this matter
as there
can be large differences compared to the U.S.
Beskrivelse
Bacheloroppgave sykepleie, 2014