Anoreksi, men du er jo gutt?!
Bachelor thesis
Permanent lenke
http://hdl.handle.net/11250/2394819Utgivelsesdato
2016Metadata
Vis full innførselSamlinger
Sammendrag
Problemstilling: Hvordan kan sykepleier skape trygghet hos gutter med anoreksi?
Bakgrunn: Tema spiseforstyrrelse vekket vår interesse ved et pasientmøte. Det er et
spennende og interessant emne ved at det både omhandler det somatiske og det psykiske aspektet ved sykepleieutøvelsen. Det finnes teori om spiseforstyrrelser, anorexia nervosa og jenter, men lite om gutter. Derfor valgte vi å utdype oss i dette.
Hensikt: Vi ønsker med denne bacheloroppgaven å belyse viktigheten av å skape en god
relasjon mellom sykepleier og pasient. Oppgaven baserer seg på trygghet og hvor viktig rolle sykepleier har i behandlingen av pasienter med anorexia nervosa. Gjennom oppgaven har vi utviklet et bredere perspektiv på hva sykepleie er, og viktigheten av vår sykepleieutøvelse.
Metode: Bacheloroppgaven er en litteraturstudie basert på eksisterende litteratur og
forskning. Her har det blitt hentet frem litteratur og forskning fra bibliotek og databaser. I
drøftingen er egne erfaringer og case brukt opp mot teori og forskning.
Resultat: Gutter med anorexia nervosa føler skam og mindreverdighet rundt lidelsen. Det er viktig at sykepleiere jobber bevisst for å fremme trygghet og selvfølelse av egen kropp. Ved hjelp av kommunikasjon og etableringen av et menneske-til-menneske-forhold, kan
sykepleier fremme mening og mestre lidelse hos pasienten. Dette kan også være med på å forebygge senskader.
Konklusjon: Gjennom denne oppgaven ser vi viktigheten med at sykepleier skaper trygghet i møte med pasienter. Dette er med på å skape en god relasjon mellom pasient og sykepleier og er en viktig faktor for at pasienten skal føle seg trygg og ivaretatt.
Beskrivelse
Bacheloroppgave sykepleie, 2016