Mitt hjem er min borg - vi er alle konger eller dronninger i vårt hjem
Bachelor thesis
Permanent lenke
http://hdl.handle.net/11250/2469685Utgivelsesdato
2017Metadata
Vis full innførselSamlinger
Sammendrag
Problemstilling: «Hvordan kan hjemmebasert omsorg tilrettelegge for en trygg hjemmedød, for en palliativ kreftpasient og pårørende?».
Hensikten: Oppgaven har som hensikt å se på hvordan Hjemmebasert Omsorg, kan tilrettelegge for en trygg hjemmedød. I tillegg ønsker vi å innhente mer kunnskap, slik at vi er mer trygge i planleggingen av hjemmedød som nyutdannet sykepleiere.
Metode: Bacheloroppgaven er en fordypningsoppgave, som er basert på et selvvalgt tema. Oppgaven er en litteraturstudie som bygger på pensum, selvvalgt litteratur, kvalitativ og kvantitativ forskning.
Teori: Vi har funnet teori som vi mener er relevant, for å kunne besvare vår problemstilling. Utvalgte sykepleieteoretikere er: Joyce Travelbee og Dame Cicely Saunders, siden deres sykepleieteori passer godt til vårt tema. Videre har vi valgt å anvende lovverk, yrkesetiske retningslinjer, samhandlingsreformen og FN`s erklæring om menneskerettigheter som vi mener er relevant til vår problemstilling.
Konklusjon: Vi ser at pasientene som i utgangspunktet ønsker hjemmedød, kan få dette tilrettelagt. Siden midler har blitt overflyttet fra spesialist- til primærhelsetjenesten. Men at ledelsen i kommunene må prioritere midlene riktig, slik at den palliative omsorgen styrkes og ivaretas. Samtidig ser vi at hjemmedød kan ende opp i et etisk dilemma, hvis det oppstår konflikt mellom pårørende og pasient. Dette kan dreie seg om at pårørende ikke lenger har overskudd eller energi, til å ha den palliative pasienten hjemme.
Beskrivelse
Bacheloroppgaver sykepleie, 2017