• norsk
    • English
  • norsk 
    • norsk
    • English
  • Logg inn
Vis innførsel 
  •   Hjem
  • Studentoppgaver bachelor / Student papers BA
  • Bachelor i faglærerutdanning i kroppsøving og idrettsfag
  • Vis innførsel
  •   Hjem
  • Studentoppgaver bachelor / Student papers BA
  • Bachelor i faglærerutdanning i kroppsøving og idrettsfag
  • Vis innførsel
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Gutters kroppsbilde og trivsel og betydningen for deltagelse og aktivitetsnivå i kroppsøvning på videregående skole

Brankovic, Robert
Bachelor thesis
Thumbnail
Åpne
Robert Brankovic.pdf (1.239Mb)
Permanent lenke
http://hdl.handle.net/11250/132830
Utgivelsesdato
2013
Metadata
Vis full innførsel
Samlinger
  • Bachelor i faglærerutdanning i kroppsøving og idrettsfag [95]
Sammendrag
Forfatter:

Robert Brankovic, Bachelor – Faglærer utdanning i kroppsøvning og idrettsfag – 2013

Avdeling for folkehelsefag, Høgskolen i Hedmark, Elverum.

Oppgavens tittel:

Gutter kroppsbilde og trivsel og betydningen for deltagelse og aktivitetsnivå i kroppøvning på videregående skole.

Problemstilling:

1. «Hva er årsakene til at gutter i videregående trives og mistrives i kroppsøvingstimene?

2. «Hvordan styrer trivsel og mistrivsel gutters deltakelse og aktivitetesnivå i kroppsøvingstimene?

3. «Hva synes gutter i videregående skole om sin egen kropp?»

4. «Hvilken betydning har garderobesituasjonen, nakenhet og dusjing for gutters trivsel i kroppøvingstimene?»

Metode:

For å få svar på mine problemstillinger velger jeg å bruke kvantitativ metode ved bruk av spørreskjema. Undersøkelsen ble gjennomført på Østlandet. Totalt har 36 elever i den utvalgte 3.klassen i en videregående skole besvart spørreskjemaet.

Resultat:

Hovedfunnet er at årsakene til at gutter trives i kroppsøving er at de føler at aktiviteten er gøy og guttene er gode i aktiviteten, det vil si de opplever mestring.

Min studie viser også at trivsel og mistrivsel påvirker guttenes deltakelse og aktivitetsnivå i kroppsøving. Guttene i studien er hovedsakelig fornøyde med egen kropp, selv om en liten andel er misfornøyde.

Garderobe, nakenhet og dusj-situasjonen er hovedparten (86,6 prosent) av guttene komfortable i garderoben og i skolens fellesdusj.
Beskrivelse
Bacheloroppgave, faglærerutdanning i kroppsøving og idrettsfag, 2013

Kontakt oss | Gi tilbakemelding

Personvernerklæring
DSpace software copyright © 2002-2019  DuraSpace

Levert av  Unit
 

 

Bla i

Hele arkivetDelarkiv og samlingerUtgivelsesdatoForfattereTitlerEmneordDokumenttyperTidsskrifterDenne samlingenUtgivelsesdatoForfattereTitlerEmneordDokumenttyperTidsskrifter

Min side

Logg inn

Statistikk

Besøksstatistikk

Kontakt oss | Gi tilbakemelding

Personvernerklæring
DSpace software copyright © 2002-2019  DuraSpace

Levert av  Unit